Etelä-Pohjanmaan uuden maakuntakaavan luonnos on nähtävillä ja siitä on mahdollista antaa palautetta 10.3.2023 saakka. Järjestämme helmikuun aikana kaikille avoimia tilaisuuksia, joissa esitellään maakuntakaavaluonnosta sekä tarjotaan mahdollisuus keskustella asiantuntijoiden kanssa Etelä-Pohjanmaan tulevaisuuden maankäytöstä.
Kaavakahviloita eri puolilla maakuntaa
Kaikille avoin Kysy kaavasta! -esittelytilaisuus järjestetään etäyhteydellä (Teams) torstaina 9.2.2023 klo 17–18.30. Tilaisuuden osallistumislinkki löytyy osoitteesta www.epliitto.fi/maakuntakaava.
Lisäksi järjestämme helmikuussa kaavakahviloita eri puolilla maakuntaa. Kaavakahviloissa voi keskustella kaavan valmistelijoiden kanssa, ja jokaisessa tilaisuudessa on kello 18 maakuntakaavan yleinen esittely.
- Seinäjoki ma 20.2. klo 16–19 (ravintola Idea, Framin D-talon 1. kerros, os. Tiedekatu 2)
- Kauhajoki ti 21.2. klo 16–19 (Logistia-sali, Teknologiakeskus Logistia, os. Teknologiapuisto 1)
- Lapua ke 22.2. klo 16–19 (Tammisali, STEP-koulutus, os. Siiriläntie 11–13)
- Alajärvi to 23.2. klo 16–19 (iso kabinetti, Alvariini, os. Paavolantie 1)
- Alavus pe 24.2. klo 16–19 (iso kokoustila, Hotelli Onnentähti, Tuuri, os. Onnentie 7)
Tilaisuuksiin ei tarvitse ilmoittautua ennakkoon.