
Etelä-Pohjanmaalla käynnistettiin tammikuussa 2026 maakunnan kulttuurialan rahoittajapöydän toiminta. Alueen keskeiset kulttuurialan rahoittajat kokoontuvat säännöllisesti saman pöydän ääreen keskustelemaan ja verkostoitumaan. Tavoitteena on vaihtaa tietoa ja näkökulmia sekä luoda siten yhteistä tilannekuvaa kulttuurialan rahoituksesta maakunnassa.
Rahoittajapöydän koollekutsumisesta vastaavat Etelä-Pohjanmaan liitto ja Taide- ja kulttuurivirasto Kuvi. Mukana ovat liiton ja Kuvin lisäksi Etelä-Pohjanmaan elinvoimakeskus, Suomen Kulttuurirahaston Etelä-Pohjanmaan kulttuurirahasto sekä eteläpohjalaiset Leader-toimintaryhmät: Liiveri, Aisapari, Suupohja, Kuudestaan ja Yhyres, jonka toiminta-alueeseen Isokyrö kuuluu.
Toimintamallilla vahva perusta
Etelä-Pohjanmaan rahoittajapöydän toiminta pohjautuu maakunnan tuoreeseen vuosille 2026–2035 laadittuun kulttuuristrategiaan, joka kantaa nimeä Lakeuden leveältä kulttuuria. Sen yhdeksi toimenpiteeksi on nimetty kulttuurialan rahoittajapöydän pilotoiminen alueella.
– Ehdotus Etelä-Pohjanmaan rahoittajapöydästä nousi keskustelussa Taiteen edistämiskeskuksen kanssa keväällä 2025, kun kävimme läpi maakunnan kulttuuristrategian työversiota. Idea oli niin hyvä, että se nostettiin mukaan strategian lopulliseen versioon yhdeksi toimenpiteeksi ja nimettiin liiton tehtäväksi, Etelä-Pohjanmaan liiton kulttuuripäällikkö Hanna Hangasluoma kertoo.
Rahoittajapöytä liittyy lisäksi valtion sivistyshallinnon ja aluehallinnon uudistuksiin.
– Taide- ja kulttuurivirasto on mukana käynnistämässä vastaavanlaisia rahoittajapöytiä myös muilla alueilla. Toimintamallit ja tavoitteet saattavat poiketa jonkin verran eri puolilla Suomea, mutta kaikkialla tehdään tiiviisti yhteistyötä elinvoimakeskusten ja maakuntien liittojen kanssa. Etelä-Pohjanmaan rahoittajapöytäpilotista saadaan hyvää kokemusta muualla hyödynnettäväksi, Taide- ja kulttuuriviraston Valtakunnallisuus-yksikön päällikkö Susanna Mäki-Oversteyns selvittää.
Toimintamalli liittyy läheisesti myös valtioneuvoston kulttuuripoliittisen selonteon toimeenpanosuunnitelmaan, joka julkaistiin helmikuussa. Suunnitelma korostaa vaikuttavuuden syntyvän eri toimijoiden yhteistyön tuloksena. Siinä peräänkuulutetaan lisäksi rahoittajatahojen aiempaa kiinteämpää yhteistyötä nykyistä vaikuttavampien toimien aikaansaamiseksi.
Tilannekuvaa ja tutustumista
Etelä-Pohjanmaan rahoittajapöytä on kokoontunut tänä vuonna jo kahdesti, toisen kerran huhtikuun alussa. Kokouksissa on käyty läpi maakunnan kulttuurin tilannekuvaa eri tilastojen valossa ja keskusteltu toimintamalliin liittyvistä odotuksista ja tavoitteista. Osallistujat pitävät tärkeänä, että yhteisten tapaamisten myötä opitaan tuntemaan eri tahojen toimintaa ja rahoitusmuotoja entistä tarkemmin. Asiakkaiden rahoitusneuvontakin helpottuu, kun heitä osataan tarvittaessa ohjata eteenpäin oikeille tahoille.
– Rahoittajapöydässä voidaan vaihtaa tietoa kulttuurialan rahoitusmallien hyvistä käytännöistä ja toisaalta tunnistaa mahdollisia katvealueita. Alueen rahoittajien vuoropuhelu voi myöhemmin synnyttää kenties uudenlaista yhteistyötä. Kaiken kaikkiaan olenkin tyytyväinen, että toiminta saatiin meillä näin vauhdikkaasti käyntiin ja osallistujat ovat erittäin sitoutuneita, Hangasluoma iloitsee.
Teksti: Marika Puntala
Lisätietoja
Etelä-Pohjanmaan liiton kulttuuripäällikkö Hanna Hangasluoma, p. 040 7515 610, hanna.hangasluoma@etela-pohjanmaa.fi